| Vi på QSi strävar efter långsiktiga samarbeten, därför innehar QSi följande partnerstatus mot våra största leverantörer. |
 |  |  |
| QSi har också samarbetspartners som kompletterar vårt erbjudande inom valda områden: |
Vi på QSi strävar efter långsiktiga samarbeten, inte bara tillsammans med våra kunder utan också med partners i form av andra leverantörer och tillverkare. Tillsammans med våra partners kan vi erbjuda våra kunder kompletta lösningar även inom de områden vi själva inte fokuserar på.
QSi levererar lösningar baserade på produkter från våra partners:
Microsoft
Vi på QSi har under många år arbetat med Microsofts produkter och har genom detta mycket hög kompetens i deras produktsortiment. Som ett kvalitetsbesvis på vår kompetens inom både design av lösningar, teknik och support har vi idag nivån Gold Certified Partner tillsammans med Microsoft.
Genom detta partner avtal har vi tex tillgång till support redan i design fasen av en ny lösning och vid akuta ärende vid större haverier.
Samarbetet ger oss också bättre möjlighet till ständig utbildning av både säljare/konsulter och utvecklare inom QSi. Därmed kommer vi att kunna bibehålla en mycket hög kompetens inom all vår personal.
Vi är även Microsoft Small Business Specialist. Att vara Microsoft Small Business Specialist innebär att QSi fokuserar på lösningar för småföretag och har stor förståelse för dina behov och önskemål som småföretagare.
HP
Som HP Prefered Partner kan QSi leverera lösningar baserade på produkter ur HP:s sortiment med en garanterad kompentens
Funktioner och lösningar vi levererar som baseras på HP:s produkter är exempelvis
• Lagring
• Utskrifter
• Säkerhet
• Kommunikation
• Arbetsplatser
• Plattform för centrala system
Cisco
Cisco är världsledande inom nätverk och kommunikation. Deras produkter garanterar en hög kvalitet och funktionalitet. Med hjälp av Ciscos produkter levererar QSi en bred portfölj av lösningar inom kommunikation och säkerhet
Trend Micro
Trend Micro är marknadsledande inom it-säkehetsområden som mjukvara och tjänster för virusskydd och innehållssäkring. Vi på QSi använder Trend Micros produkter för att leverera lösningar och funktioner inom säkerhet.
DataFångst Svenska AB
DataFångst med huvudkontor i Malmö och lokalkontor i Ljungby, Hässleholm, Jönköping och Stockholm, är ett snabbt växande företag inom Automatisk Identifiering (AutoID). De levererar kompletta systemlösningar för effektivisering av verksamheter. Deras produktutbud omfattar hand- och truckdatorer, streckkodsläsare, etiketter och färgband, RFID-utrustning och etikettprintrar tillsammans med rikstäckande service och teknisk support.
Med teknik som ofta utgår från streckkoden, hjälper DataFångst industrin och handeln att effektivisera sin verksamhet genom lägre lagernivåer, bättre materialflöden och ökad datasäkerhet.
För att dessa lösningar skall bli så kompletta som möjligt har DataFångst och QSi ett samarbete på WLAN (trådlösa nätverk) där QSi genomför förundersökningar genom Radiomätningar och implementering av ett säkert och fungerande WLAN. Detta ger kunden en säker och mobil lösning.
www.datafangst.se
TeleSystem Communication AB
TeleSystem kompletterar på telefoniområdet där de besitter en mångårig certifierad erfarenhet inom mobiltelefoni och fasttelefoni och nu även framtidens lösningar med IP telefoni. Inom IP telefoni så bistår QSi med spetskompetens inom kommunikation och QoS. Tillsammans innehar vi en oersättlig kompetens inom IP telefoni. Både växel och serverbaserade lösningar.
TeleSystem arbetar med konsultation, projektering, installation, lönsamma trafikavtal, kvalificerad utbildningfinansiering, serviceavtal och innovativa möjligheter med ny teknik.
Se utförligare beskrivning
www.telesystemab.se
åhus studioData
åhus studioData ab har i snart 30 år varit en pålitlig och uppskattad leverantör av kundanpassade affärssystem. Idag ligger fokus på affärssystemen Microsoft Dynamics AX och Microsoft XAL samt beslutsstödssystemet The Diver Solution. Vi hjälper våra kunder att hitta de lösningar som behövs för att deras organisationer skall bli så effektiva som möjligt. Hos oss får kunden hela kedjan av tjänster, från försäljning av licenser, via verksamhetsgenomgång och utbildning, till driftstart och vidareutveckling av produkten. Vår fokus ligger på att bygga långvariga kundrelationer och för det finns inga genvägar.
Vårt koncept gällande Microsoft Dynamics AX bygger på att kombinera vår långa erfarenhet av affärssystem och verksamhetsanalys med Microsofts kraftfulla utvecklingssatsningar. Detta har vi sedan kompletterat med väl utvalda samarbetspartners. QSi bistår i detta koncept med ovärderliga kunskap gällande den hårdvara och infrastruktur som behövs för att våra lösningar ska fungera optimalt ute hos våra kunder.
åhus studioData ab är Microsoft Gold Certified Partner.
www.studiodata.se
Mindroute
Utvecklar produkter för innehållshantering (webbpublicering, Intranät/Extranät)
www.mindroute.se
Way2IT – Webbaserad kommunikation
Way2IT utvecklar profilerade och funktionella weblösningar.
www.way2it.se
DataPartner
DataPartner har arbetat med Visma SPCS produkter i snart
20 år och specialiserat sig på nedanstående områden:
- Tilläggsprogram till Visma Administration (lagerapplikationer, import & export av data, handdatorlösningar mm)
- Utbildning och konsultation
- Ekonomitjänster
Våra kunder och samarbetspartners kallar oss Specialisten på Visma SPCS!
www.dpab.se